Zarządzenie Nr 77/08

Wójta Gminy Mieścisko

z dnia 4 stycznia 2008 roku

 

 

w sprawie: przygotowania i zapewnienia działania gminnego systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach oraz gminnego systemu wykrywania i alarmowania w gminie Mieścisko.

 

Na podstawie § 3 pkt 6 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. Nr 96, poz. 850) oraz w związku z zarządzeniem Starosty Wągrowieckiego Nr 24/2007 z dnia 9 listopada 2007r. zarządza się co następuje:

 

§1

 

W celu zapewnienia uzyskania informacji o zagrożeniach oraz ostrzegania i alarmowania ludności w sytuacji ich wystąpienia, tworzy się na terenie Gminy Mieścisko:

1.  System Wczesnego Ostrzegania (SWO)-funkcjonujący w czasie pokoju,

2.  System Wykrywania i Alarmowania (SWA)- działający w stanie kryzysu i wojny.

 

§2

 

Do głównych zadań realizowanych w ramach działań systemów należą w szczególności:

1.                wykrywanie, rozpoznawanie i monitorowanie zagrożeń, umożliwiające natychmiastowe stwierdzenie wzrostu poziomu zagrożenia w oparciu o przyjęte normy i standardy krajowe;

2.                powiadamianie właściwych organów administracji publicznej o zagrożeniach;

3.       ostrzeganie i alarmowanie ludności o zagrożeniach oraz informowanie o zasadach zachowania się przed i w trakcie ich wystąpienia;

4.                zabezpieczenie obiegu informacji za pośrednictwem dostępnych środków łączności;

5.                opracowanie ocen eksperckich stanu zagrożenia i przygotowywanie zaleceń postępowania ochronnego;

6.                doradztwo specjalistyczne w zakresie ograniczania zasięgu i skutków oddziaływania zagrożeń;

7.                uruchamianie działań interwencyjnych.

 

§3

 

1.       W skład gminnego Systemu Wczesnego Ostrzegania (SWO) wchodzą:

a)            Gminny Ośrodek Alarmowania (GOA)- obsada stałego dyżuru;

b)           Jednostki organizacyjne przyjmujące zgłoszenia na numery alarmowe oraz prowadzące działania interwencyjne w sytuacjach wystąpienia zagrożeń, nadzorowane odpowiednio przez:

-              Przedstawiciela Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Wągrowcu w powiązaniu z Gminną Ochotniczą Strażą Pożarną w Mieścisku,

-              Przedstawiciela Komisariatu Policji w Skokach – Zespół Dzielnicowych w Mieścisku,

c)            Punkty alarmowania w sołectwach.

2.       Jednostki wchodzące w skład SWO zobowiązuje się do wzajemnej informacji uzyskanych w ramach własnej działalności statutowej, mających bezpośredni lub pośredni związek z wystąpieniem zagrożeń dla ludności lub środowiska.

3.       Włączenie jednostek  do SWO nie zmienia ich służbowego podporządkowania i zakresu realizowanych zadań.

4.       Schemat organizacyjny SWO oraz obieg informacji przedstawia załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

 

§4

 

1.       Elementy organizacyjne gminnego Systemu Wykrywania i Alarmowania (SWA) stanowią:

d)           Gminny Ośrodek Alarmowania (GOA)- obsada stałego dyżuru;

e)            Punkty alarmowania w sołectwach.

2.       Schemat organizacyjny SWA oraz obieg informacji przedstawia załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.

§5

 

Gminny Ośrodek Alarmowania (GOA) stanowi integralną część składową stanowiska kierowania wójta.

 

§6

 

Szef Obrony Cywilnej Gminy zapewnia nieprzerwaną pracę SWA, z chwilą jego uruchomienia, na swoich obszarach działania.

 

§7

 

1.         Informacje uzyskane w ramach działania systemów, dotyczące występowania zagrożeń wymagających podjęcia szczególnych działań, w tym ostrzegania i alarmowania ludności, gminne elementy systemu wymienione w § 3 ust. 1 i § 4 ust. 1 niezwłocznie przekazują do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wągrowcu.

2.         Współpraca ze środkami masowego przekazu odbywa się przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

§8

 

Rozwinięcie SWA następuje w przypadku wprowadzania stanu gotowości obronnej państwa, czasu kryzysu oraz stanu gotowości obronnej państwa czasu wojny, a także w celu przeprowadzenia ćwiczeń i treningów sprawdzających i doskonalących funkcjonowanie systemu przez:

1.       Wojewodę Wielkopolskiego – Szefa Obrony Cywilnej Województwa Wielkopolskiego – na terenie, co najmniej dwóch powiatów lub obszarze całego województwa;

2.       Starostę Wągrowieckiego – Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Wągrowieckiego – na terenie, co najmniej dwóch gmin lub obszarze całego powiatu;

3.       Wójta Gminy Mieścisko- Szefa Obrony Cywilnej na terenie gminy Mieścisko.

 

 

§9

 

Za przygotowanie elementów organizacyjnych systemów do realizacji zadań, o których mowa w § 2, odpowiedzialne są w zakresie swoich kompetencji organy i jednostki organizacyjne je tworzące, w szczególności przez:

1)      działania planistyczne, organizacyjne i szkoleniowe dotyczące:

a)      aktualizacji danych o potencjalnych źródłach zagrożeń w ramach planu reagowania kryzysowego,

b)      doskonalenia procedur podnoszenia gotowości tych systemów – stosownie do poziomu zagrożeń,

c)      doskonalenie sposobów i procedur współdziałania w zakresie monitoringu, prognozowania, rozpoznawania i oceny sytuacji zagrożeń,

d)      organizacji i utrzymania łączności oraz wymiany informacji o zagrożeniach w warunkach pokoju lub stanach nadzwyczajnych,

e)      tworzenia warunków do preferencyjnego przekazu informacji w systemach,

2)      organizowanie szkoleń i doskonalenie osób funkcyjnych w zakresie: wiedzy o właściwościach źródeł zagrożeń, systemów ochrony przed zagrożeniami, sposobów i metodyki dokonywania pomiarów, oceny sytuacji, usuwania skutków oraz prawnych rozwiązań ochrony przed zagrożeniami;

3)      organizowanie oraz prowadzenie ćwiczeń i treningów sprawdzających i doskonalących funkcjonowanie tych systemów i procedur oraz udział w takich ćwiczeniach i treningach.

 

§10

 

1.   Do przekazywania ustalonych dla syren, dźwiękowych sygnałów alarmowych, należy wykorzystywać wojewódzki radiowy system włączania syren (RSWS) oraz pojedyncze syreny alarmowe.

2.    W celu sprawdzenia stanu technicznego urządzeń alarmowych, w czwarty czwartek każdego miesiąca o godzinie 12.00, należy przeprowadzić głośną próbę syren, stosowany sygnał- dźwięk ciągły, modulowany, trwający jedną minutę.

 

§11

 

Wykonanie zarządzenia oraz nadzór nad przygotowaniem systemów do realizacji zadań oraz wykonanie dokumentów normujących organizację treningów dla elementów systemu powierza się podinspektorowi ds. dodatków mieszkaniowych, wojskowych i obrony cywilnej.

 

§12

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.